Początek strony
Wróć na początek strony Alt+0
Przejdź do wyszukiwarki Alt+1
Przejdź do treści głównej Alt+2
Przejdź do danych kontaktowych Alt+3
Przejdź do menu górnego Alt+4
Przejdź do menu lewego Alt+5
Przejdź do menu dolnego Alt+6
Przejdź do mapy serwisu Alt+8
Menu wysuwane
Herb podmiotu Biuletyn Informacji Publicznej Urząd Miasta i Gminy w Wodzisławiu
Menu góra
Strona startowa Informacja o Radzie Protokoły z sesji wraz z imiennym wykazem głosowań radnych Rady Miejskiej 2011
Poleć stronę

Zapraszam do obejrzenia strony „PROTOKÓŁ Nr VI/2011 z sesji Rady Gminy Wodzisław odbytej w dniu 25 lutego 2011 roku w sali posiedzeń Urzędu Gminy - 2011, menu 1087, artykuł 2808 - BIP - Urząd Miasta i Gminy w Wodzisławiu”

Zabezpieczenie przed robotami.
Przepisz co drugi znak, zaczynając od pierwszego.

P ) # @ % R F 3 - 0 A w s f d A P # @ :

Pola oznaczone są wymagane.

Treść główna

2011

PROTOKÓŁ Nr VI/2011 z sesji Rady Gminy Wodzisław odbytej w dniu 25 lutego 2011 roku w sali posiedzeń Urzędu Gminy

PROTOKÓŁ Nr VI/2011

z sesji Rady Gminy Wodzisław odbytej w dniu 25 lutego 2011 roku
w sali posiedzeń Urzędu Gminy.

Sesja Rady Gminy Wodzisław trwała od godziny 1000 do godziny 1305. Obradom przewodniczył Pan Andrzej Baran- Przewodniczący Rady Gminy. Na stan 15 radnych w sesji uczestniczyło 15 radnych ( lista obecności stanowi załącznik Nr 1 do protokołu).
Ponadto obecni byli, zaproszeni goście min. Wójt Gminy, Sekretarz Gminy, Skarbnik Gminy, radni powiatowi pan Krzysztof Chmaruk i pan Zygmunt Ozga, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy, sołtysi oraz inni zainteresowani obradami
( listy obecności - załączniki Nr,2,3,4, do protokołu).

Przyjęty porządek obrad:

1.Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.
2.Powołanie sekretarza obrad.
3.Przyjęcie porządku obrad.
4.Przyjęcie protokołu z obrad poprzedniej sesji.
5.Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy w okresie międzysesyjnym.
6. Interpelacje i zapytania.
7. Podjęcie uchwał w sprawie:
a) przyjęcia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Wodzisław na lata 2011-2014,
b) uchwalenia budżetu Gminy Wodzisław na 2011r.
-przedstawienie projektu uchwały przez Wójta Gminy,
-opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach,
-opinia Komisji Rewizyjnej dotycząca kalkulacji dochodów,
-opinia Komisji Rozwoju Gospodarczego i Finansów dotycząca wydatków,
-dyskusja i podjęcie uchwały,
c) przyjęcia programu działania Gminnej Komisji d.s. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2011 rok,
d) określenia szczegółowego sposobu konsultowania z radami działalności pożytku publicznego lub organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami, projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji,
e) powołania Komisji Inwentaryzacyjnej w celu przeprowadzenia inwentaryzacji mienia, które może być uwłaszczone na rzecz Gminy Wodzisław,
f) wyrażenia zgody na sprzedaż w trybie ustnego przetargu nieograniczonego nieruchomości położonej w obrębie Nawarzyce,
g) wyrażenia zgody na sprzedaż w trybie bezprzetargowym nieruchomości stanowiącej własność Gminy Wodzisław położonej w obrębie Brzezinki,
h) ustalenia wysokości odpisu na fundusz zdrowotny nauczycieli w roku 2011,
8. Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego.
9. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania.
10. Sprawy różne.
11. Zamknięcie obrad sesji.


Ad.1. Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.

Szóstą sesję obecnej kadencji Rady Gminy Wodzisław otworzył Przewodniczący Rady Gminy Pan Andrzej Baran wypowiadając formułę „Wysoka Rado! Otwieram szóstą sesję Rady Gminy Wodzisław obecnej kadencji".


Ad.2. Powołanie sekretarza obrad.

Na sekretarza obrad powołano radnego Józef Kucharski, jednogłośnie - 14 za, w głosowaniu jawnym ( nie głosowała radna Zofia Jędrzczyk ).

Ad.3. Przyjęcie porządku obrad.

Przewodniczący Rady Gminy zapytał czy są uwagi lub propozycje co do proponowanego porządku obrad. Uwag ani propozycji nie zgłoszono.
Przystąpiono do głosowania w sprawie przyjęcia porządku obrad po uzupełnieniu.
W głosowaniu brało udział 14 radnych ( nie głosowała radna Zofia Jędrzczyk). Za przyjęciem porządku obrad radni opowiedzieli się jednogłośnie 14 za, w głosowaniu jawnym.
Przewodniczący Rady Gminy stwierdził przyjęcie porządku obrad.

Ad. 4. Przyjęcie protokołu z obrad poprzedniej sesji.

Przewodniczący Rady Gminy Pan Andrzej Baran poinformował zebranych, że do chwili rozpoczęcia dzisiejszej sesji nie wpłynęły żadne uwagi ani poprawki odnośnie protokołu z sesji z dnia 4 lutego 2011 roku.
Przystąpiono do głosowania w sprawie przyjęcia w/w protokołu.
W głosowaniu brało udział 14 radnych ( nie głosowała radna Zofia Jędrzczyk ). Za przyjęciem protokołu, radni opowiedzieli się jednogłośnie 14 za, w głosowaniu jawnym.
Przewodniczący Rady Gminy stwierdził przyjęcie protokołu Nr V/11 z obrad sesji z dnia 4 lutego 2011 roku.


Ad. 5. Sprawozdanie z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym.

Wójt Gminy Pan Józef Syska przedstawił sprawozdanie ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym ( sprawozdanie na piśmie stanowi załącznik Nr 5 do protokołu).
Pan Wójt omówił temat członkostwa gminy w Związku Ekologia. Poinformował, że obecnie gmina nie może być członkiem związku gdyż Proszowice nie podjęły uchwały w sprawie wystąpienia Gminy Wodzisław ze Związku Gazociąg. Gmina nie może być w dwóch związkach o tym samym pokroju. Następnie poinformował, że Związek Jędrzejowska Ryba, którego gmina jest członkiem, ma problemy z akcesją wniosku jaki planuje się złożyć w Ministerstwie Rolnictwa na tzw. zarybianie. Spowodowane to jest błędnymi zapisami w statucie Związku.
Pytań ani uwag nie było.
Przystąpiono do głosowania w sprawie przyjęcia sprawozdania Wójta Gminy.
W głosowaniu brało udział 15 radnych. Za przyjęciem sprawozdania radni opowiedzieli się jednogłośnie- 15 za, w głosowaniu jawnym.
Przewodniczący Rady Gminy stwierdził przyjęcie sprawozdana Wójta Gminy.

Ad.6. Interpelacje i zapytania.

Radna Iwona Pietras odniosła się do sprawozdania pana Wójta, z którego wynika, że na zebraniach soleckich poruszany jest temat oświaty. Pytała, co pan Wójt chce osiągnąć, stawiając jako najważniejszy argument jaki brany jest pod uwagę podejmując decyzję o likwidacji czy przekształcaniu szkół wysokie wynagrodzenie nauczyciel wynoszące 4.500zł. Drugą kwestią jaką chce poruszyć to dyplomowanie i kształcenie nauczycieli. Następnie poinformowała, że wypowie się nie w imieniu wszystkich nauczycieli tylko swoim- dodała że, była rozmowa o tym wcześniej - że pan Wójt mówiąc o nauczycielach używa określenia „święte krowy". Poinformowała, że bardzo dużo telefonów otrzymała od ludzi z zebrań ze wsi, że pan wójt używa takiego zwrotu. Wyraziła opinię, że jest jej z tego powodu bardzo przykro. Wynika z tego, że nauczyciele nie działają na korzyść Wójta, a wręcz przeciwnie. Każdy sukces szkoły to sukces pana Wójta i gminy Wodzisław. Stwierdziła, że jest jej przykro, że Wójt na którego głosowała, tak mówi o nauczycielach. Odnosząc się do zarzutów dot. zarobków poinformowała, że pozwoliła sobie przynieść informację dot. własnych zarobków, nie po to żeby się chwalić, nie ma nic do ukrycia- wyraziła opinie, że nie zawsze człowiek który ukończył studia jest kompetentny, a czasem człowiek bez wykształcenia jest bardziej wartościowy. Oznajmiła, że skończyła studia magisterskie i 4 podyplomówki. Naukę finansowała z własnych środków, a nie jak pan wójt sugeruje, że na koszt gminy. Gmina sfinansowała tylko jedną podyplomówkę za którą zapłacono 500zł. gdyż była wtedy w złej sytuacji finansowej. Odnosząc się do merytorycznej strony likwidacji szkół, wyraziła opinie, że z ekonomią się nie dyskutuje. Ale nie należy stawiać w ten sposób sprawy. Jaki jest w tym cel. Czy zniszczenie dobrego wizerunku nauczycieli na który pracują, czy skłócenie społeczeństwa. Wyraziła opinię, że jest jej przykro, że pan Wójt tak rozmawia. Podkreśliła, że nie dyskutuje o ekonomii, wie ile trzeba dopłacać do szkół i należy znaleźć sposób rozwiązania problemu. Kończąc zadała pytanie, czy jeśli rzeczywiście dojdzie do przekształcenia, czy szkoły nie powielą losu szkoły w Pękosławiu. Wyraziła opinię, że nie wierzy w cuda, że jeżeli szkoły przejmą stowarzyszenia utrzymana będzie pierwotna forma szkoły. Poruszyła temat poczty. Czy jako rada, jako społeczność gminy Wodzisław mamy możliwość interweniowania wcześniej zanim poczta zostanie zamknięta, zlikwidowana. Pytała również co z wyłapywaniem psów. Z informacji pani Dyrektor ZUK wynika, że psy są wyłapywane, wie że psy są prawdopodobnie podrzucane. Problem dotyczy również wsi i dzieci skarżą się w szkołach. Był przypadek, że w okolicach szkoły w Wodzisławiu wałęsały się 4 psy z łańcuchami. Jedno z dzieci zostało ugryzione. Kończąc podkreśliła, że jest jej przykro, że w ten sposób zabiera głos, wcześniej nigdy tak nie zabierała głosu.
Radny Artur Oleksiak zwrócił się do radnego powiatowego pana Krzysztofa Chmaruka, jakie są plany starostwa dot. remontu drogi Mierzawa- Niegosławice.
Radny Andrzej Roliński odnosząc się do wypowiedzi radnej Iwony Pietras poinformował, że będą na dwóch zebraniach sołeckich nie słyszał aby pan Wójt używał sformułowania „święte krowy".
Przewodniczący Rady Gminy potwierdził, że będąc na 7 zebraniach określenie takie nie było używane.
Radna Zofia Jędrzczyk również przyznała, że będąc na zebraniach sołeckich nie słyszała aby pan wójt wyrażał się w taki sposób. Poinformowała, że pan wójt jako jedyny argument zmuszający do zamykania szkół przedstawia wysokie zarobki nauczycieli. Jest to swoista nagonka. Przedstawia się nauczycieli jako tych co mało robią lub nic nie robią. Odczytała artykuł z gazety mówiący o dodatkowych zajęciach wykonywanych przez nauczycieli po godzinach pracy.
Radny Wiesław Kowalski poinformował, że temat oświaty będzie omawiany na innej sesji.
Radny Adam Zieleniec pytał, co organizacja wyjazdów dzieci szkolnych na basen.

Pan Stanisław Zięba pytał, dlaczego w bieżącym roku nie będzie remontowana droga Lubcza- Janów, a zaplanowano tylko dokończenie innych odcinków.

Pan Roman Sokołowski zwrócił się do:Wysokiej Rady, pana Wójta, szanownych radnych i zaproszonych gości. Poinformował, że chce zadać cztery pytania. „Pierwsze pytanie, czy nadal istnieje tzw. piaskownica gminna tzn. w celu uzyskania tego piasku. Chcę się dowiedzieć na jakich zasadach. Druga rzecz pytanie, czy doszły do pana już jakieś skargi czy coś na uciążliwość kompleksu który powstał, czy ktoś uruchomił, z uwagi na uciążliwość. Trzecie pytanie, to uzasadnię żeby nie było wątpliwości jak był agronomem za czasów komuny tzn. poprzedniego ustroju przepraszam, poprzedniego ustroju to pracując w Przyłęczku robiono wszystko aby doprowadzić prąd nawet do jednego domu. Pytanie zasadnicze, ile osób w Wodzisławiu nie ma wody i dlaczego. Woda jest w tej chwili bardzo ważna. Argument Wójta, że bieda czy nie chciano założyć to dla niego żaden argument. Co zrobiła gmina aby wszyscy mieli wodę w Wodzisławiu. To jest ważna sprawa. I ostatnie pytanie, które będzie powtarzał na każdej sesji czy rzeczywiście panie Wójcie zamierza pan odejść za cztery lata. Ponieważ pan mówi o przemilczeniu czy nie było by wskazane żeby pan już zaczął odpoczywać. Drugie jeszcze pytanie, czy jeżeli wybory będą wcześniej czy pan też zdecyduje się na odejście".

Sołtys wsi Stara Olszówka zwrócił się do pana przewodniczącego Rady, z jakiego stowarzyszenia czy organizacji, czy w jakim imieniu występuje na każdej sesji pan Sokołowski. Czy każda osoba z zewnątrz może przyjść i zadawać pytania.
Przewodniczący Rady potwierdził, że każda osoba może przyjść i zadawać pytania.

Więcej pytań nie było.

Ad. 7. Podjęcie uchwał w sprawie:
Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że projekty uchwał były przedmiotem obrad stałych komisji Rady i otrzymały pozytywne opinie ( opinia Komisji Rozwoju Gospodarczego i Finansów stanowi załącznik Nr 6, opinia komisji zdrowia... załącznik Nr 7 do protokołu).

a) projekt uchwały w sprawie przyjęcia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Wodzisław na lata 2011-2014, przedstawiła skarbnik Gminy ( projekt stanowi załącznik Nr 8 do protokołu).
Pytań ani uwag nie było.
Przystąpiono do głosowania w sprawie przyjęcia projektu uchwały.
W głosowaniu brało udział 15 radnych.
Za przyjęciem uchwały radni opowiedzieli się większością głosów - 12 za, 1 przeciw, 2 wstrzymujące się, w głosowaniu jawnym.
Przewodniczący Rady Gminy stwierdził podjęcie uchwały Nr VI/21/2011 w sprawie przyjęcia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Wodzisław na lata 2011-2014.

b) projekt uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Wodzisław na 2011r.
Projekt budżetu gminy na 2011 rok po autopoprawkach przedstawił Wójt Gminy. Poinformował, że dochody ogółem stanowią kwotę 20.837.431zł., w tym dochody bieżące 15.865.028zł., a dochody majątkowe 5.152.403zł. Wydatki ogółem stanowią kwotę 20.446.971zł., w tym wydatki bieżące 14.725.590zł., a wydatki majątkowe 5.721.381zł. Odniósł się do rezerwy budżetowej. Następnie omówił inwestycje rozpoczęte w 2010 roku, a planowane do kontynuacji na rok bieżący. Omówił kolejno wykaz zadań inwestycyjnych. Działu rolnictwo i łowiectwo - zadanie- przebudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Wodzisławiu- nie zapłacono wszystkich należności gdyż przesunął się termin odbioru i refundacji. W 2011 roku zapłacona zostanie należność 1.058.790zł., a zwrot unijny nastąpi po odbiorze. Dotyczy to również oczyszczalno ścieków w Lubczy, której przebudowa zakończyła się w 2010 roku. W 2011 roku pozostała do zapłaty kwota 259.950zł. Na w/w zadanie gmina zaciągnie pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Kielcach. W 2011 roku należy również zapłacić końcową kwotę w wysokości 60.865zł. za zadanie „budowa wodociągu grupowego Brzeście- Pękosław". Następnie omówił wydatki inwestycyjne działu 600- budowa i utrzymanie dróg. Poinformował, że w b.r. planuje się wykonać odbudowę 4 odcinków dróg tj.
- Świątniki- Nowa Olszówka - Wodacz - 300m,
- Konary- Stara Wieś - 295m,
- Przyłęczek - Nowa Wieś - 295m,
- Strzeszkowice przez wieś - 120m.
Następnie odniósł się do wydatków majątkowych działu 700 - gospodarka mieszkaniowa. Poinformował, że planowana jest przebudowa budynku byłej szkoły w Klemencicach na mieszkania socjalne. Całkowity koszt zadania to 250.000zł. Dział 754- ochrona ppoż- wyjaśnił, że planuje się rozbudowę OSP w Wodzisławiu, jednakże z powodu braku środków finansowych zadanie w b.r. nie będzie realizowane. W dziale 801- oświata i wychowanie - planuje się termomodernizację budynku Zespołu Szkół w Wodzisławiu. W b.r. środki w wysokości 15.000zł. zostaną przeznaczone na aktualizacje dokumentacji. Zostanie złożony wniosek o pozyskanie środków pomocowych. W dziale 851 - ochrona zdrowia planuje się przebudowę pochylni oraz wybudowanie parkingu. Wyjaśnił, że w ramach działu 853 szkoły w Wodzisławiu i Piotrkowicach realizują projekt „Akademia Sukcesu". Poinformował, że w 2011 roku udział Marszałka w w/w projekcie będzie stanowił kwotę 148.000zł., a udział gminy 26.000zł. Następnie odniósł się do działu 900- gospodarka komunalna. Poinformował, że na wniosek Rady w 2011 roku zaplanowano kwotę na dobudowę oświetlenia ulicznego, natomiast przesunięto na dalszy okres budowę szaletu publicznego w Wodzisławiu. W dziale 921 planuje się dokończenie zadań - budowa centrum kulturalno rekreacyjnego w miejscowościach Piotrkowice i Konary. W 2011 roku zakończony zostanie również I etap rewitalizacji rynku w Wodzisławiu. Dodał, że są problemy z pozyskaniem planowanej kwoty dofinansowania. Wyjaśnił, że składając fiszkę nie była znana kwota dofinansowania. Po złożeniu wniosku okazało się, że należy rozszerzyć I etap zadania, jednakże nie uwzględniono tego w planowanej dotacji. Stąd dofinansowanie rewitalizacji z 60% spadło do 40%. Trwają negocjacje w w/w sprawie przy udziale pana posła Mirosława Pawlaka. Odnosząc się do działu 926 - kultura fizyczna i sport poinformował, że należy uregulować należności w wysokości 70.000zł. za zdania dodatkowe budowy kompleksu sportowego. Gmina czeka na końcowe rozliczenie zadania. Wyjaśnił" że w ramach w/w działu planuje się dobudowę pomieszczenia gospodarczego do budynku Klubu Sportowego „Partyzant".
Następnie pan wójt odniósł się do zadań jednorocznych. Wyjaśnił, że w 2011roku planuje się przebudowę ul. Jędrzejowskiej, Kościelnej i Krakowskiej w ramach programu rządowego tzw. Schetynówki. Wyjaśnił, że wniosek o pozyskanie środków na ten cel znajduje się na 2 miejscu listy rezerwowej Wojewody. W pierwszej kolejności środki otrzymają gminy poszkodowane w skutek powodzi. Po przetargach jakie zostaną rozstrzygnięte w w/w gminach znana będzie kwota do rozdysponowania dla zadań z listy rezerwowej. Podjął interwencję w sprawie przyśpieszenia akcesji wniosku. Gmina nie może rozpocząć zadania w ramach własnych środków. W ramach działu 720 - informatyka w b.r. planuje się budowę systemu informacji przestrzennej. Natomiast w ramach działu 801- budowę placu zabaw dla dzieci przy Samorządowej Szkole Podstawowej w Lubczy.
Odnosząc się do wypowiedzi radnej Zofii Jędrzczyk wyjaśnił, że informację jakie przekazuje na zebraniach wiejskich dot. problemów oświaty w gminie nie mają na celu obwinianie za ten stan nauczycieli. Przedstawia mieszkańcom jak faktycznie wygląda dofinansowanie oświaty w gminie. W związku z trudnościami należy przeprowadzić reformę oświaty. Jednakże nie polega ona na całkowitej likwidacji szkół ale przekazanie ich prowadzenia stowarzyszeniom. Przypomniał, że w 2007 roku podjęto decyzję, że gmina będzie korzystała ze środków unijnych. Złożono wnioski i otrzymano dofinansowanie. Gmina musi jednak mieć zabezpieczenie ze środków własnych. Podkreślił, że Urząd Marszałkowski niesprawiedliwie przyznaje środki, gdyż na początku akcesji wniosku planuje dofinansowanie zadanie np. w 60%, a ostatecznie stanowi ono 40% kosztów. Jako przykład podał wniosek jaki gmina złożyła na odbudowę drogi przez wieś Lubcza gdzie Urząd Marszałkowski źle obliczył punkty dla zdania, przez co środki nie zostały przyznane. Podsumował, że gmina sporządzając projekty w sposób oszczędnościowy wychodzi na tym niekorzystnie.
Przewodniczący Rady podziękował panu wójtowi za omówienie projektu budżetu.
Skarbnik Gminy przedstawiła:
- uchwałę Nr 1767/2010 II Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach w sprawie opinii o projekcie uchwały Rady Gminy Wodzisław w sprawie wieloletniej prognozy finansowej na lata 2011-2021 ( kopia opinii stanowi załącznik Nr 9 do protokołu),
- uchwałę Nr 1766/2010 II Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach w sprawie opinii o projekcie uchwały budżetowej Gminy Wodzisław na 2011 rok ( kopia uchwały stanowi załącznik Nr 10 do protokołu ).
Opinię komisji rewizyjnej dotyczącą projektu budżetu gminy Wodzisław na 2011 rok po stronie dochodów przedstawił przewodniczący komisji pan Andrzej Roliński ( opinia stanowi załącznik Nr 11 do protokołu).
Opinię komisji Rozwoju Gospodarczego i Finansów na temat projektu budżetu gminy Wodzisław na 2011 rok po stronie wydatków przedstawił przewodniczący komisji pan Artur Oleksiak ( opinia komisji stanowi załącznik Nr 12 do protokołu).
Skarbnik gminy przedstawiła projekt uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Wodzisław na 2011r. ( projekt stanowi załącznik Nr 13 do protokołu).
Dyskusja:
- Pan Stanisław Zięba odnosząc się do przedstawionej w projekcie uchwały informacji dot. planu odbudowy dróg stwierdził, że należy racjonalnie podchodzić do tematu. Należy w pierwszej kolejności odbudować odcinki po których jeżdżą autokary dowożące dzieci do szkół. Wyraził opinię, że nie należy remontować drogi w Konarach tylko drogę Lubcza- Janów.
- sołtys wsi Sadki odniósł się do uwagi pana Zięby. Potwierdził, że droga jest bardzo zniszczona i wymaga remontu. Prosił o dowóz kamienia na pobocze w/w drogi.
- radna Iwona Pietras pytała, czy w projekcie budżetu uwzględniono remont ulicy Pińczowskiej.
- pan Przewodniczący potwierdził, że remont ulicy jest uwzględniony,
- sołtys wsi Łany pytała, dlaczego podniesiono podatek od nieruchomości z 0,12 zł. na 0,20zł. za 1m2. Zauważyła, że jest to bardzo duży wzrost. Rolnicy za 1 ha płacą 170zł., a za działkę 14 arów trzeba zapłacić 280zł. na rok. Wyraziła opinię, że jest to bardzo wysoki wzrost. Stwierdziła, że zdaje sobie sprawę, że gmina nie ma środków, ale podwyżka o 60% do bardzo dużo.
Sołtys wsi Mieronice przypomniała, że na zebraniu sołeckim pan wójt obiecał, że będzie remont drogi między posesją pana Skalmierskiego do pani Sobieraj i do pani Słaby. W projekcie budżetu zadanie nie jest zaplanowane. Pytała, czy droga będzie remontowana.
- członek Rady Sołeckiej wsi Mieronice pan Marek Siwiec pytał, jaka będzie wysokość rezerwy celowej w budżecie gminy. Pytał, czy to prawda, że pewna grupa mieszkańców jest zwolniona z płacenia podatków. Pytał, ilu osób to dotyczy i jaka to jest suma.
- sołtys wsi Kowalów Górny przypomniała, że w V kadencji była propozycja aby na sesję zaprosić przedstawicieli Zarządu Dróg Powiatowych w Jędrzejowie oraz starostwa Powiatowego w Jędrzejowie na debatę w sprawie dróg. Kończy się obecnie kadencja sołtysów i do tej pory spotkanie takie się nie odbyło.
- radny powiatowy pan Zygmunt Ozga poinformował, że planowany jest objazd dróg powiatowych na terenie gminy. Poinformuje o tym pana wójta oraz przewodniczącego rady.
Więcej pytań ani uwag nie było.
Przystąpiono do głosowania w sprawie przyjęcia projektu uchwały
W głosowaniu brało udział 15 radnych.
Za przyjęciem uchwały radni opowiedzieli się większością głosów - 13 za, 2 przeciw, wstrzymujące się brak, w głosowaniu jawnym.
Przewodniczący Rady Gminy stwierdził podjęcie uchwały Nr VI/22/2011 w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Wodzisław na 2011r.

Przewodniczący Rady Gminy ogłosił 15 min. przerwę.

Po przerwie przystąpiono do omawiania kolejnych punktów porządku obrad.

c) projekt uchwały w sprawie przyjęcia programu działania Gminnej Komisji d.s. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2011 rok, przedstawił pełnomocnik Wójta d.s. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pan Michał Kuk ( projekt uchwały stanowi załącznik Nr 14 do protokołu, opinia komisji zdrowia... stanowi załącznik Nr 15 do protokołu).
Sołtys wsi Przewody pytał, od kiedy można korzystać ze środków funduszu.
Pan Michał Kruk wyjaśnił, że z funduszu można korzystać przez cały rok, jednakże w b.r. środki zostały już rozdysponowane i znaczna kwota przeznaczona będzie na zakup sprzętu do kompleksu sportowego.
Pan Roman Sokołowski odniósł się do wypowiedzi, że kompleks sportowy skorzysta ze środków funduszu. Pytał, czy skorzysta.
Przewodniczący Rady potwierdził, że skorzysta.
Więcej pytań ani uwag nie było.
Przystąpiono do głosowania w sprawie przyjęcia projektu uchwały
W głosowaniu brało udział 15 radnych.
Za przyjęciem uchwały radni opowiedzieli jednogłośnie- 15 za, w głosowaniu jawnym.
Przewodniczący Rady Gminy stwierdził podjęcie uchwały Nr VI/23/2011 w sprawie przyjęcia programu działania Gminnej Komisji d.s. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2011 rok.

d) projekt uchwały w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania z radami działalności pożytku publicznego lub organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami, projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji, przedstawiła Sekretarz Gminy ( projekt stanowi załącznik Nr 15 do protokołu).
Pytań ani uwag nie było.
Przystąpiono do głosowania w sprawie przyjęcia projektu uchwały
W głosowaniu brało udział 15 radnych.
Za przyjęciem uchwały radni opowiedzieli jednogłośnie- 15 za, w głosowaniu jawnym.
Przewodniczący Rady Gminy stwierdził podjęcie uchwały Nr VI/24/2011 w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania z radami działalności pożytku publicznego lub organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami, projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.

e) projekt uchwały w sprawie powołania Komisji Inwentaryzacyjnej w celu przeprowadzenia inwentaryzacji mienia, które może być uwłaszczone na rzecz Gminy Wodzisław, przedstawił inspektor d.s. majątkiem gminy pan Janusz Kuśmierz ( projekt stanowi załącznik Nr 16 do protokołu).
Sołtys wsi Przewody pytał, co będzie inwentaryzowane.
Inspektor Janusz Kuśmierz wyjaśnił, że jest część nieruchomości Skarbu Państwa która nie ma uregulowanego stanu prawnego tzn. nie ma na nie dokumentów własności. W przypadku założenia ksiąg wieczystych gmina będzie miała możliwość je skomunalizować i przejąć. Obecnie np. przygotowywane są dokumenty do komunalizacji byłej chlewni przy szkole w Wodzisławiu.
Więcej pytań ani uwag nie było.
Przystąpiono do głosowania w sprawie przyjęcia projektu uchwały
W głosowaniu brało udział 15 radnych.
Za przyjęciem uchwały radni opowiedzieli jednogłośnie- 15 za, w głosowaniu jawnym.
Przewodniczący Rady Gminy stwierdził podjęcie uchwały Nr VI/25/2011 w sprawie powołania Komisji Inwentaryzacyjnej w celu przeprowadzenia inwentaryzacji mienia, które może być uwłaszczone na rzecz Gminy Wodzisław.

f) projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż w trybie ustnego przetargu nieograniczonego nieruchomości położonej w obrębie Nawarzyce, przedstawił inspektor d.s. majątkiem gminy pan Janusz Kuśmierz ( projekt stanowi załącznik Nr 17 do protokołu).
Sołtys wsi Nawarzyce pytał, kiedy odbędzie się przetarg na sprzedaż nieruchomości.
Inspektor Janusz Kuśmierz wyjaśnił, że procedura przetargowa rozpocznie się po podjęciu uchwały. Ogłoszenie o przetargu ukaże się po miesiącu na stronie Biuletynu Informacji Publicznej urzędu. Wartość nieruchomości została oszacowana na kwotę 44.000zł.
Sołtys wsi Nawarzyce pytał, czy środki ze sprzedaży mogą być przeznaczone na potrzeby wsi.
Inspektor Janusz Kuśmierz wyjaśnił, że środki wpłyną na konto gminy. Jest to zaplanowany dochód i ma już pokrycie.
Radny Adam zieleniec pytał, co oznacza zapis w projekcie uchwały 71,64/238,36.
Inspektor Janusz Kuśmierz wyjaśnił, że lokal znajduje się w budynku gdzie łącznie są 4 mieszkania do których przynależny jest grunt. Oznaczenie o które pyta radny to proporcja budynku i gruntu do całości.
Więcej pytań ani uwag nie było.
Przystąpiono do głosowania w sprawie przyjęcia projektu uchwały
W głosowaniu brało udział 15 radnych.
Za przyjęciem uchwały radni opowiedzieli jednogłośnie- 15 za, w głosowaniu jawnym.
Przewodniczący Rady Gminy stwierdził podjęcie uchwały Nr VI/26/2011 w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż w trybie ustnego przetargu nieograniczonego nieruchomości położonej w obrębie Nawarzyce.

g) projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż w trybie bezprzetargowym nieruchomości stanowiącej własność Gminy Wodzisław położonej w obrębie Brzezinki, przedstawił inspektor d.s. majątkiem gminy pan Janusz Kuśmierz ( projekt stanowi załącznik Nr 18 do protokołu).
Sołtys wsi Sadki zauważył, że w projekcie uchwały nie ma zapisu, że nieruchomość jest własnością wsi Sadki.
Inspektor Janusz Kuśmierz wyjaśnił, że projekt sporządzono na podstawie ewidencji gruntów. Działka była mieniem wiejskim. Po aktualizacji gruntów zmieniła się granica miejscowości Brzezinki i Sadki i w/w działka została włączona do sołectwa Brzezinki. Następnie wieś zamieniła się gruntami z panem Czarnieckim. Podjęcie uchwały jest po to aby uregulować sprawę. Dodał, że grunt może kupić tylko dotychczasowy użytkownik tj. pan Czarniecki.
Sołtys wsi Sadki pytał, kiedy pan Czarniecki może wpłacić środki.
Inspektor Janusz Kuśmierz wyjaśnił, że po podjęciu uchwały spisane będzie stosowne porozumienie, pan Czarniecki dokona wpłaty i podpisany zostanie akt notarialny.
Więcej pytań ani uwag nie było.
Przystąpiono do głosowania w sprawie przyjęcia projektu uchwały
W głosowaniu brało udział 15 radnych.
Za przyjęciem uchwały radni opowiedzieli jednogłośnie- 15 za, w głosowaniu jawnym.
Przewodniczący Rady Gminy stwierdził podjęcie uchwały Nr VI/27/2011 w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż w trybie bezprzetargowym nieruchomości stanowiącej własność Gminy Wodzisław położonej w obrębie Brzezinki.

h) projekt uchwały w sprawie ustalenia wysokości odpisu na fundusz zdrowotny nauczycieli w roku 2011, przedstawiła Kierownik Gminnego Zespołu Obsługi Oświaty pani Renata Walczak ( projekt stanowi załącznik Nr 19 do protokołu).
Sołtys wsi Przewody pytał, jaka jest ogólna kwota odpisu.
Kierownik GZOO poinformowała, że kwota odpisu wynosi 4.500zł.
Więcej pytań ani uwag nie było.
Przystąpiono do głosowania w sprawie przyjęcia projektu uchwały
W głosowaniu brało udział 15 radnych.
Za przyjęciem uchwały radni opowiedzieli jednogłośnie- 15 za, w głosowaniu jawnym.
Przewodniczący Rady Gminy stwierdził podjęcie uchwały Nr VI/28/2011 w sprawie ustalenia wysokości odpisu na fundusz zdrowotny nauczycieli w roku 2011.

Ad.8. Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego.

Sprawozdanie przedstawiła kierownik Gminnego Zespołu Obsługi Oświaty pani Renta Walczak ( sprawozdanie stanowi załącznik Nr 20 do protokołu ).
Pytań ani uwag nie było.

Ad.9. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania.

Wójt Gminy odnosząc się do wniosków i interpelacji:
- radnej Iwony Pietras wyjaśnił, że nie wypowiadał słów, że nauczyciele to „święte krowy". Na zebraniach wiejskich są radni i potwierdzają, że takie słowa nie padły. Stwierdził, że być może ktoś się przesłyszał. Potwierdził, że podaje argumenty, że płace nauczycieli to najwyższy wydatek w oświaty. Dlatego też należy szukać rozwiązania i zaproponowano aby przekazać prowadzenie szkół stowarzyszeniom. Zapewnił, że koszty dowozu dzieci będzie ponosić gmina. Jedynie można zaoszczędzić na płacach. Wyjaśnił, że pozostawienie szkół jest możliwe tylko po wprowadzeniu ograniczeń finansowych. Dyrektor w nowej formie organizacyjnej będzie menagerem szkoły. Stwierdził, że przekazanie szkół stowarzyszeniom będzie miało dwie korzyści tj. nauczyciele na innych warunkach płacowych nadal będą mieć pracę, a rodzice dzieci blisko siebie. Ostatecznością było by całkowite zamknięcie szkół. Poinformował, że według liczby dzieci powinny funkcjonować tylko 4 szkoły. Stowarzyszenia mogły by powstać przy każdej placówce lub jedno prowadzące wszystkie placówki. Na zebraniach wiejskich informuje mieszkańców o trudnej sytuacji finansowej gminy jak i oświaty. Jego intencją nie było oczernianie nauczycieli.
Odnosząc się do tematu poczty poinformował, że całym powiecie na 9 urzędów pocztowych ma pozostać 3 tj. w Jędrzejowie, Sędziszowie i Małogoszczu. Przeprowadził rozmowy z dyrektorem poczty z której wynika, że decyzja nie jest ostateczna. Poczta w Wodzisławiu nie jest kosztowna w utrzymaniu. Jednym z pozytywnych aspektów jest położenie przy trasie E-7. Gdyby zlikwidowano pocztę listonosze musieli by dojeżdżać po przesyłki do Sędziszowa, co było by bardzo kosztowne. Pytał, czy może zaproponować zwolnienie z czynszu dzierżawnego od pomieszczeń zajmowanych obecnie przez urząd pocztowy. Zapewnił, że będzie rozmawiał z dyrektorem i argumenty zostaną przekazane. Wystąpi również z listem intencyjnym w w/w sprawie. Dodał, że w marcu w Sejmie planowana jest debata na temat sytuacji Poczty Polskiej i być może problem zostanie rozwiązany w całym kraju.
- radnego Adama Zieleńca dot. korzystania dzieci terenu gminy z zajęć na basenie poinformował, że gmina będzie pokrywała 50% kosztów biletów wstępu jak również całkowicie koszty dowozu na basen. Zasady korzystania jak i terminy wyjazdów zostały ustalone przez dyrektorów o czym rodzice zostali poinformowani.
- pana Stanisława Zięby dot. drogi Lubcza- Janów, podkreślił, że jest to ważna droga. Zapewnił, że jeżeli będą środki droga również będzie uwzględniona w planie remontów. Wszystko zależy jaka będzie sytuacja finansowa gminy po przetargach. Dodała, że będzie ustalony plan remontów dróg na bieżącą kadencję.
- pana Romana Sokołowskiego dot. piaskowni w Konarach wyjaśnił, że jest to piaskownia gminna na zasadach nieodpłatnych. Klub AKS Konary dzierżawi grunt i płaci z tego tytułu podatek od nieruchomości, a mieszkańcy mają możliwość poboru pisaku dla własnych potrzeb. Taka zasada obowiązywała do jesieni ubiegłego roku. Klub zgłosił, że piasek jest jednak wydobywany na szeroką skalę. Mieszkańcy być może pobierali piasek dla własnych potrzeb ale wynajmowali ciężki sprzęt który niszczył tory. Problem jest poważny. Dlatego należy rozstrzygnąć czy wydzierżawić grunt Klubowi z całkowitym zakazem poboru piasku, czy nie podpisywać umowy dzierżawy i dajemy możliwość poboru piasku pod kontrolą ale w małych ilościach tak jak to było pierwotnie. Wydobywający piasek niszczą tory gdyż szukają surowca najlepszej jakości. Był nawet przypadek przysypania człowieka. Zarząd Klubu nie chce brać odpowiedzialności za zdarzenia w piaskowni. Stwierdził, że skoro umowa społeczna nie jest realizowana należy wybrać- piaskowania czy tor.
Odnośnie kompleksu sportowego poinformował, że nie ma zastrzeżeń co do jego funkcjonowania. Do dnia dzisiejszego nie miał zgłoszenia. Stwierdził, że nie wie, czy chodzi o hałas czy oświetlenie.
-Pan Roma Sokołowski poinformował, że piłki przelatują na jego posesję.
- pan Wójt potwierdził, że zaprojektowano zbyt niskie ogrodzenie. Piłki przelatują przez płot, na plac zabaw dla dzieci jak również na drogę dojazdową. Stwierdził, że trzeba będzie zamontować osiatkowanie. Potwierdził, że na początku jak powstał kompleks były przypadki przelatywania piłek, gdyż młodzież chciała się wyżyć i grano do późnych godzin.
- odnośnie dostępu do wodociągu w Wodzisławiu wyjaśnił, że nie ma przypadków gdzie mieszkańcy nie mają wody. Wszyscy co chcieli są podłączeni. Wszyscy zainteresowani mają możliwość podłączenia się do sieci. Praktycznie wszystkie ulice mają możliwość dostępu do wody.
- odnośnie ostatniego pytania dot. pełnienia przez niego ostatniej kadencji wójta stwierdził, że nie będzie udzielał odpowiedzi gdyż nie będzie się powtarzał.
Ad. 10. Sprawy różne.

Pan Jerzy Kostyła Dyrektor Zespołu Szkół w Wodzisławiu pytał, co z wyłapywaniem psów. Poinformował, że w dniu dzisiejszym pies chciał ugryźć nauczycielkę.
Wójt zapewnił, że psy zostaną wyłapane i przewiezione do schroniska w Borszowicach. Poinformował, że w/w schronisko ma problem gdyż przeprowadzono tam kontrole z ramienia weterynarii i wojewódzkiego Sanepidu w wyniku której stwierdzono, że należy zmodernizować obiekt. Będzie to dla Sędziszowa wstępnie koszt ok. 100.000zł. Poinformował, że jest coraz mniej schronisk dla zwierząt. Są tego typu placówki w innych województwach. Dyrektor Zakładu Usług Komunalnych w Sędziszowie nawiązał kontakt ze schroniskiem w woj. łódzkim i tam będzie można przewozić nadmiar psów. Jest również problem z wybudowaniem schroniska w miejscowości Przyłęk o które stara się Stowarzyszenie Obrony Zwierząt z siedzibą w Jędrzejowie, gdyż nie spełnione są odpowiednie warunki. Jest również sprzeciw mieszkańców. Dlatego też wydana została negatywna decyzja lokalizacyjna. Stowarzyszenie prawdopodobnie odwoła się do SKO. Wcześniej nie było informacji, że na działce będzie wybudowana tego typu placówka i informowano mieszkańców, że wybudowany będzie budynek mieszkalny. Stowarzyszenie wystąpiło również o objęcia drzewa, które rośnie na działce ochroną jako pomnik przyrody. Poinformował, że Stowarzyszenie chce wyjaśniać negatywną decyzję za pośrednictwem mediów. Stwierdził, że nie powinno tak się robić.

Pan Zygmunt Ozga pytał, co z konserwacją oświetlenia ulicznego. Czy gmina zleciła obsługę innej firmie gdyż ZEORK zrezygnował z wykonywania usług i należy znaleźć innego konserwatora. Dodał, że w miejscowości Kaziny lampy nie świecą się od roku. Po zgłoszeniu sołtysa pracownik urzędu poinformował, że nie ma konserwatora.
Wójt potwierdził, że ZEORK zrezygnował z obsługi. Przetarg odbędzie się 15 marca. Obecnie nie ma nowego konserwatora i do czasu rozstrzygnięcia przetargu według, podpisanego porozumienia ZEORK nadal będzie świadczył usługi. Dodał, że sieć oświetleniowa musi być przekazana gminie w formie użyczenia. W poniedziałek podpisana zostanie umowa. Gmina musi mieć prawo do obsługi urządzeń gdyż bez tego nie można ogłosić przetargu.
Pan Stanisław Zięba odniósł się do poruszonego tematu psów. Poinformował, że w ciągu ostatniej zimy zamarzło 200 osób i to jest problem. Pytał, czy rada może ustalić w inny sposób problem, tj. za pomocą myśliwych.
W dalszej części pan Wójt odniósł się do pytania zadanego przez członka Rady Sołeckiej wsi Mieronice pana Marka Siwca dot. zwolnień od podatków. Wyjaśnił, że ulg i zwolnień z podatku jest dużo np. jest ulga z tytułu zakupu gruntu w zależności od wielkości nabytego areału. Poinformował, że ulgi pozbywają gminę dochodów.
Wymienił wysokość udzielonych ulg i zwolnień ustawowych za 2010 rok:
- ulga z tytułu zakupu gruntu- 114.993zł.
- ulga z tytułu modernizacji gospodarstw - 49.000zł.
- ulga inwestycyjna - 45.000zł.
- obniżenie podatków w pierwszym roku o 75%, a w drugim o 50% - 20.237zł.
Poinformował, że budżet państwa nie zwraca gminie środków za wypłacone ulgi. Inne zwolnienia z podatku są to umorzenia.

Sołtys wsi Konary zauważył, że w budżecie nie zaplanowano środków na nagłośnienie sali.
Sołtys wsi Przewody pytał, jaka jest wysokość rezerwy budżetowej.
Wójt wyjaśnił, że rezerwa celowa stanowi kwotę 20.000zł., a rezerwa na zarządzanie kryzysowe 32.000zł.
Sołtys wsi Nawarzyce odniósł się do informacji Wójta w której poinformował, że mieszkańcy nie będą mogli korzystać z piaskowni w Konarach.
Wójt wyjaśnił, że chodziło mu o wyeliminowanie handlu piaskiem.

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy pani Iwona Woźniak przedstawiła pismo złożone przez sołtysów dot. podwyższenia diety za udział w sesjach ( pismo stanowi załącznik Nr 21 do protokołu).
Wójt wyjaśnił, że sołtysi otrzymują ryczałt miesięczny w wysokości 80zł.
Radny Artur Oleksiak stwierdził, że należy zreformować wypłatę sołtysów. Mieszkańcy płaca bezpośrednio na konto bankowe urzędu pomijając sołtysów. Zapewnił, że sprawa będzie omówiona na posiedzeniu komisji.
Sołtys wsi Konary zaproponował, aby podatników wpłacających podatek w banku obciążyć za wypisanie przelewu przez pracownika urzędu.
Wójt wyjaśnił, że gmina płaci za każdy przelew do banku. Poinformował, że tłumaczy mieszkańcom aby podatek wpłacali u sołtysów, po to aby gmina nie musiała ponosić kosztów opłat bankowych. Zapewni, że zajmie się sprawą.
Pan Stanisław Zięba odnosząc się do poruszonego tematu stwierdził, że jako przedstawiciel Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Lubcza również chciałby pobierać dietę.

Ad.11. Zamknięcie obrad sesji.

Po wyczerpaniu porządku obrad i głosów w dyskusji Przewodniczący Rady Gminy Pan Andrzej Baran podziękował wszystkim za udział w sesji i zamknął obrady wypowiadając formułę -„ Wysoka Rado! - zamykam szóstą sesję Rady Gminy Wodzisław obecnej kadencji".
Na tym protokół zakończono i podpisano.


Protokolant Sekretarz Obrad Przewodniczący Rady Gminy

/ Aleksandra Adamska / / Józef Kucharski / / Andrzej Baran /

Metryka

sporządzono
2011-03-31 przez Aleksandra Adamska
udostępniono
2011-03-31 02:00 przez Paweł Zapart
zmodyfikowano
2011-05-05 13:27 przez Paweł Zapart
zmiany w dokumencie
ilość odwiedzin
108
Niniejszy serwis internetowy stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Informacja na temat celu ich przechowywania i sposobu zarządzania znajduje się w Polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies - zmień ustawienia swojej przeglądarki.